Informacje o Budapeszcie
Budapeszt to stolica i największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju, nad Dunajem. Formalnie stworzony został w latach 1872-73 z trzech połączonych ze sobą miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju oraz Pesztu na lewym. W roku 1950 przyłączono do niego 23 okoliczne miejscowości, dzięki czemu obszar miasta zwiększył się 2,5 raza.
Rys historyczny
Nazwa Buda stosowana była jako określenie osady zbudowanej na miejscu dawnego grodu rzymskiego Aquincum. Pest to osada po przeciwnej stronie Dunaju. Po połączeniu Budy i Pestu w 1872 r. przyjęto nazwę Budapest.
W I. wieku u źródeł przy Wzgórzu Gellérta osiedlili się Celtowie, a ok. roku 89 Rzymianie założyli osadę Aquincum. W początku X. wieku osiedli się tam Węgrzy. W XVI w. Budapeszt został opanowany przez Turków, kościoły zamieniono na meczety, a miasto zamieszkiwali głównie Serbowie, Ormianie i Grecy. Miasto wyzwoliło się spod tureckiej okupacji dopiero ponad 150 lat później, po czym stopniowo stało się jednym z większych miast Austro-Węgier, by po pierwszej wojnie światowej zostać stolicą Węgier.
Sezon turystyczny i pogoda
Węgry leżą w strefie klimatu umiarkowanego, w obszarze podlegającym silnym wpływom trzech innych stref klimatycznych: oceanicznego, kontynentalnego i śródziemnomorskiego. Powoduje to stosunkowo częste i gwałtowne zmiany pogody. Średnia temperatura roczna wynosi dla Budapesztu 11 stopni. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec ze średnią temperaturą ok. 22 stopni, a najchłodniejszym styczeń. W lecie temperatury nierzadko przekraczają 30 stopni. Średnie wartości opadów na Węgrzech są niższe niż dla Polski, a liczba dni słonecznych w roku większa.
Do Budapesztu najlepiej wybrać się od maja do września, kiedy jest najcieplej, przy czym w maju można spodziewać się opadów deszczu.
Jedzenie i picie
Typowe węgierskie potrawy to kluski, faszerowana papryka, mięsa w różnej postaci oraz oczywiście leczo i gulasz. Oprócz papryki, bardzo popularnym dodatkiem do dań jest cebula. Większość posiłków przyprawia się na ostro. Węgry kojarzą się również z kiełbasą salami i winem Tokaj.
Czas wolny
Poza zabytkami, Budapeszt oferuje również mnóstwo rozrywek. Można wybrać się do ogrodu zoologicznego, cyrku, oceanarium, wesołego miasteczka (Vidam Park), parku pomników, różnego rodzaju muzeów, galerii, a także klubów czy też do jednego z kilku kasyn.
Osoby szukające miejsca do wypoczynku i relaksu powinny wybrać się do Lasku Miejskiego lub na Wyspę Małgorzaty, gdzie można odpocząć wśród zieleni. Nieustającą popularnością cieszą się również budapeszteńskie kąpieliska z wodą termalną. Strona kąpieliska Gellert.
Przepisy wjazdowe
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Do przekroczenia granicy uprawnia dowód osobisty lub paszport.
Jak dojechać?
Do Budapesztu można dojechać z Polski na wiele sposobów. Najpopularniejszy środek transportu to samochód. Z Warszawy do stolicy Węgier jest ok. 750 km najkrótszą drogą, co daje ok. 10 godzin jazdy.
Można również zdecydować się na podróż pociągiem. Dworzec Keleti (Wschodni) jest największą stacją kolejową w Budapeszcie. Obsługuje ruch pociągów międzynarodowych kursujących na trasach europejskich. Posiada dogodne połączenia komunikacyjne ze wszystkimi dzielnicami miasta. Do Budapesztu kursują pociągi z Warszawy i Krakowa.
Ciekawym rozwiązaniem jest podróż do Budapesztu samolotem. Bezpośrednie połączenia oferują z Polski tanie linie Wizzair i Ryanair. Za lot w dwie strony można zapłacić nawet 38 zł. Lotnisko Ferihegy położone jest około 15 km od centrum stolicy w kierunku południowo-wschodnim. Dojazd do centrum miasta możliwy jest autobusem miejskim linii 200E, a następnie niebieską linią metra ze stacji Kobanya-Kispest. Droższa opcja to minibus (Airport Shuttle Bus). Więcej informacji i aktualne ceny na stronie przewoźnika.
Można również skorzystać z taksówki czy wypożyczyć auto.