Informacje o Edynburgu
Edynburg jest miastem w Wielkiej Brytanii i jednocześnie od 1437 roku stolicą Szkocji. Od 1999 r. stanowi siedzibę szkockiego parlamentu. Jego zabytkowe centrum zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Rys historyczny
Pierwsze ślady osadnictwa w tym regionie datuje się na epokę brązu i żelaza. Miasto swoje początki wzięło od twierdzy obronnej, która znajdowała się na obecnym wzgórzu zamkowym. Wokół niej zaczęło rozwijać się osadnictwo i rolnictwo. Pierwszą twierdzę nazywano Din Eidyn (Twierdza Edwina), od jej założyciela, Edwina, króla Nortumbrii. Następnie przekształcono ją na Edwinesburch i wreszcie Edinburgh, funkcjonującą do dziś. Z ciekawszych wydarzeń w historii miasta należy wymienić podbicie go w IX wieku przez duńskich wikingów i włączenie do obszaru prawa duńskiego. W 910 r. miasto zostało przejęte przez Szkotów. W XII w. istniało już małe miasto, a w jego pobliżu rozwijała się osada przy opactwie Holyrood. W XIII w. Edynburg stał się przedmiotem sporu pomiędzy Anglią a Szkocją, a walki o miasto trwały przez kilka wieków. Kiedy w XV wieku król Szkocji Jakub IV zdecydował o przeniesieniu stolicy kraju ze Stirling do Holyrood, Edynburg stał się stolicą Szkocji. W 1603 r. został założony szkocki parlament. Kolejne wieki przyniosły ponowne walki o przynależność Edynburga. Po nieudanym powstaniu przeciwko Anglikom w 1745 r. postanowiono wybudować nową dzielnicę dla bogatych. Znajdowała się w miejscu obecnego nowego miasta, a nazwy ulic upamiętniały angielską rodzinę królewską - George Street od imienia króla Jerzego III, a także Queen Street i Princes Street upamiętniające żonę Jerzego, królową Charlottę oraz ich synów.
W Edynburgu mieszkali i tworzyli Adam Smith, David Hume czy Alexander Graham Bell. Miasto uległo poważnemu zniszczeniu w pożarze w 1824, ale wiele kamienic zachowało się do dzisiaj. W XIX w. i na początku XX w. w tym rejonie silnie rozwijał się przemysł, ale miało to miejsce głównie w Glasgow czy pobliskim porcie Leith, a sam Edynburg pozostał zabytkowym starym miastem.
Sezon turystyczny i pogoda
Edynburg znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego morskiego. Zimy są łagodne - temperatura w dzień rzadko spada poniżej 0. Latem jest ciepło, ale raczej nie należy spodziewać się silnych upałów. Tempertura maksymalna zwykle oscyluje ok. 23 stopni. Ze względu na położenie pomiędzy morzem i górami, miasto narażone jest na silne i częste wiatry. Ma za to nieco mniej opadów niż większość innych miast w Wielkiej Brytanii. Niebo często jest jednak zachmurzone.
Jedzenie i picie
Kuchnia brytyjska to przede wszystkim smażenie i pieczenie. Nawet pieczywo jada się opiekane, w formie tostów, grzanek. Dużą popularnością cieszą się tradycyjne fish&chips, czyli ryba z frytami, oraz burgery. Te ostatnie dostępne są w przeróżnych kombinacjach. Dania są często mało przyprawione i podawane z sosami typu HP czy barbecue. Klasyczne śniadanie to tost, jajko sadzone, kiełbaska, bekon i fasolka, czasami z dodatkiem warzyw.
Pije się herbatę, a także lokalne piwo i oczywiście tutejszą whiskey.
Jeśli ktoś nie ma ochoty na klasyczne angielskie jedzenie, w Edynburgu z pewnością znajdzie coś dla siebie. Są tu restauracje serwujące dania z różnych strona świata, a także popularne także w Polsce fast foody.
Elektryczność
Wybierając się do Szkocji, warto pomyśleć o "przejściówkach" do gniazdek elektrycznych. Zasilanie prądem wynosi tam bowiem 220 V AC i niezbędne są specjalne wtyczki 3-bolcowe.
Przepisy wjazdowe
Przy wjeździe na terytorium Wielkiej Brytanii obowiązuje kontrola paszportowa. Do przekroczenia granicy niezbędny jest paszport lub dowód osobisty. Kontrole na lotniskach mogą być bardzo drobiazgowe.