Baptysterium Jana Chrzciciela
Baptysterium św. Jana Chrzciciela (Battistero di San Giovanni) to baptysterium znajdujące się we Florencji, tuż obok Katedry Santa Maria del Fiore. Pierwsza budowla powstała w tym miejscu w IV-VI wieku. Wówczas nie było jeszcze obecnej katedry, a wcześniejsza świątynia Santa Reparata. Baptysterium powstało na planie ośmioboku. W okresie od XI do XIII wieku zostało przebudowane i ten wygląd zachowało do dziś. Ściany zewnętrzne pokryto białym i zielonym marmurem. Dach pochodzi z XII w. Na początku XIII w. dobudowano prezbiterium.
Do wnętrza prowadzi troje drzwi z brązu. Od południa znajdują się drzwi ozdobione scenami z życia św. Jana Chrzciciela i alegoriami cnót, które wykonał w XIV w. Andrea Pisano. Po północnej stronie zobaczyć można drzwi wykonane na początku XV w. przez Lorenzo Ghibertiego. Zdobią je sceny z Nowego Testamentu, a także postaci Ewangelistów i czterech Doktorów Kościoła. Najsłynniejsze są Drzwi Raju, które znajdują się od wschodu. Zostały wykonane z brązu, a następnie pozłacane. Ich autorem jest Lorenzo Ghiberti. Przedstawiają sceny ze Starego Testamentu oraz postaci biblijne i artystów żyjących w tamtym okresie. Pochodzą z połowy XV w. Tak naprawdę jest to kopia znanego dzieła, a oryginał umieszczono w muzeum przykatedralnym.
Ściany i podłogę baptysterium pokrywają kamienne płyty ułożone w geometryczne wzory. Z kolei sklepienie zdobią mozaiki z XIII wieku. Jedna z nich przedstawia postać Chrystusa na tronie, są tu również m.in. sceny ze Starego Testamentu. We wnętrzu, oprócz pięknego sklepienia, warto zobaczyć jeszcze grobowiec antypapieża Jana XXIII, dwa sarkofagi rzymskie oraz sarkofag biskupa Ranieri. Nagrobek powstał w pierwszej połowie XV wieku.
Wstęp do baptysterium jest płatny - obowiązuje wspólny bilet do wszystkich zabytków przy Piazza del Duomo (katedra + podziemia + kopuła, baptysterium, wieża).