Informacje o Kordobie
Kordoba (Cordoba) to trzecie co do wielkości miasto w Andaluzji, w Hiszpanii. Szacuje się, że dawniej mieszkał tu nawet milion osób. Miasto może poszczycić się bogatą przeszłością i wspaniałą historią, a do czasów obecnych przetrwało wiele budowli z czasów świetności Kordoby. Pomiędzy nimi rosną tysiące drzewek pomarańczowych.
Rys historyczny
Historia Kordoby sięga czasów rzymskich. W tym okresie miasto było stolicą jednej z prowincji. W 711 r. Kordoba została najechana przez armie arabskie i została podbita. Naukowcy przyjmują, że w X wieku stanowiła jedno z największych pod względem liczby ludności miast świata. Była ważnym ośrodkiem kulturalnym, politycznym i gospodarczym. Z tego okresu pochodzi np. Wielki Meczet.
Kolejne wieki to walka o władzę. W 1236 r. miasto zajął Fernando III El Santo, który nakazał przebudowanie meczetów w świątynie chrześcijańskie. W tym czasie powstał również Alcazar de los Reyes Cristianos.
Sezon turystyczny i pogoda
Korodoba leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego kontynentalnego, z wpływamu atlantyckiego. Zimy są łagodne, temperatura bardzo rzadko spada poniżej 0. Lata są gorące i suche. Średnie temperatury powietrza w miesiącach letnich wynoszą 36-37 stopni, ale często taka temperatura pojawia się już w maju, a latem bywa i ponad 40 stopni. Opady występują od grudnia do lutego. Optymalna pora do odwiedzenia Kordoby to wiosna lub jesień, kiedy na termometrach jest przyjemne dwadzieścia kilka stopni.
Jedzenie i picie
W Kordobie można spróbować przede wszystkim dań kuchni hiszpańskiej. Królują tu gazpacho, tortille, paella itp. Znaleźć można również dania typowe dla tego miejsca, jak np. salmorejo, czyli zupę na bazie pomidorów. W tutejszej kuchni wykorzystuje się oliwę z oliwek uprawianych na tererenach położonych wokół miasta.
Osobną kwestię stanowią tapas, czyli przekąski. Powszechne są bary, które specjalizują się w serwowaniu tapas, na przykład takie, gdzie zamawia się napój, do którego dodawana jest określona przekąska, przy następnym zamówionym daniu dodawana jest kolejna przekąska itd. Wchodząc do takiego baru, nie należy się przerażać bałaganem, bowiem zwyczaj nakazuje, by po zjedzeniu tapas wyrzucić serwetkę na podłogę! Im więcej serwetek, tym większa liczba klientów, czyli smaczniejsze jedzenie :).
Wiele lokali oferuje w porze obiadowej menu del dia, czyli zestaw dnia, na który składa się zupa lub sałatka, do tego drugie danie oraz napój (bebida) lub deser.
W Hiszpanii pije się przede wszystkim wino. Popularne są słodkie wina deserowe, owocowe, jak sangria.
Przepisy wjazdowe
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Do przekroczenia granicy uprawnia dowód osobisty lub paszport.