Knossos
Pałac w Knossos (Κνωσός / ΚΝΩΣΌΣ) został odkryty na przełomie XIX i XX w. Szacuje się, że powstał on mniej więcej w latach 2000-1400 r. p.n.e., czyli w okresie kultury minojskiej. Później był wielokrotnie przebudowywany i odbudowywany, a ostatecznie uległ zniszczeniu w wyniku najazdu Arabów. W czasach swojej świetności był imponujący i zajmował powierzchnię ok. 20 tys. m2. Pozostałości klatek schodowych świadczą o tym, że pałac miał kilka kondygnacji, z których każda miała inne przeznaczenie, natomiast w centrum znajdował się dziedziniec. Ściany pokryte były freskami, a kolumny pomalowano na kolor czerwony. Na uwagę zasługują wielkie wazy minojskie, pitosy. Arthur Evans, który odnalazł ruiny, częściowo odtworzył pałac przy pomocy betonu, co spotkało się z silną krytyką.
Budowla w Knossos związana jest z greckimi mitami o Minotaurze (labirynt), Ariadnie, Dedalu i legendarnym królu Minosie, który panował w potężnej starożytnej Krecie.
Zwiedzając Knossos, trzeba się liczyć z dużą liczbą turystów indywidualnych i grup wycieczkowych. Warto zabrać ze sobą mapkę i opis poszczególnych części pałacu oraz nakrycie głowy chroniące przed silnym słońcem. Wstęp na teren ruin kosztuje 6 euro. Częściowo zwiedza się przemieszczając po drewnianych pomostach.
Pokaż Knossos na większej mapie