Luwr
Luwr (Louvre, Musée du Louvre) to dawny pałac królewski, a obecnie jedno z największych muzeów na świecie. W XII w. stał w tym miejscu zamek warowny, który w XIV w. zamieniono w rezydencję królewską, a następnie w renesansowy pałac. Muzeum zostało otwarte w 1793 r., a na początku jego kolekcję stanowiły w większości dzieła pozyskane z terenów podbitych przez Napoleona I Bonaparte i z konfiskaty. W kolejnych latach muzeum stale się rozrastało i pozyskiwało nowe eksponaty.
W 2008 roku zbiory Luwru przyporządkowano do ośmiu działów: Starożytnego Egiptu, Starożytnego Bliskiego Wschodu, Starożytnej Grecji, Starożytnego Rzymu, Sztuki Islamu, Rzeźby, Malarstwa, Rzemiosła Artystycznego, Rysunku i Grafiki.
Skrzydła Luwru noszą następujące nazwy: Sully (obejmuje najstarsze zabudowania pałacu wokół Cour Caree, dziedzińca wewnętrznego), Denon (południowe skrzydło przy brzegu Sekwany), Richelieu (północne skrzydło przy ulicy Rivoli). Otaczają one dużą szklaną piramidę i trzy mniejsze, przedzielone fontannami. Obok znajduje się mały ogród z łukiem Arc de Triomphe du Carrousel, stojącym w jednej linii z Łukiem Triumfalnym, a także wejście do podziemnego pasażu handlowego Carrousel du Louvre.
Szczególnie efektownie Luwr i jego dziedzińce prezentują się po zmroku.
Główne wejście do Luwru znajduje się pod szklaną piramidą, ale można również skorzystać z wejścia od strony rue de Tivoli przy Palais Royal lub z Porte des Lions od strony Sekwany. Warto wcześniej zaopatrzyć się w plan muzeum i zastanowić, które dzieła chce się zobaczyć, bo muzeum jest ogromne. Szacuje się, że cała trasa zwiedzania wynosi 17 km!
Wśród największych dzieł zgromadzonych w Luwrze należy wymienić obraz Mona Liza znajdujący się w Salle des Etats, a także rzeźbę Wenus z Milo. Poza nimi są tysiące innych dzieł z różnych dziedzin, krajów i epok. Szczegółowe informacje o zbiorach znajdują się na stronie muzeum - //www.louvre.fr/en/
Informacje o godzinach otwarcia i cennik biletów
Naprzeciwko Luwru stoi Kościół Saint Germain l’Auxerrois (kościół św. Germana, biskupa Auxerre), który stanowił królewską parafię. W wyniku licznych zmian kościół reprezentuje kilka stylów architektonicznych, z których najbardziej wyróżnia się gotyk. Ścianę szczytową wieńczy rzeźba Michała Archanioła. We wnętrzu pochowano wielu artystów. Warto też zwrócić uwagę na rzeźby z okresu XIII-XV wieku. Obok kościoła stoi wieża.
Pokaż Luwr na większej mapie