Informacje ogólne
Peloponez to najdalej wysunięty na południe półwysep w Grecji. Położony pomiędzy morzami Jońskim i Egejskim. Z lądem połączony jest Przesmykiem Korynckim, w poprzek którego zbudowano Kanał Koryncki. Półwysep jest górzysty i rozgałęziony na wiele małych półwyspów.
Rys historyczny
Na terenie półwyspu znajdują się ruiny kilku miast, które w czasach starożytnych pełniły ważne role w Grecji. Są to m.in. Argos, Epidauros, Korynt, Mykeny, Olimpia czy Sparta. W przeszłości Peloponez włączony został do cesarstwa rzymskiego, a później trafił pod panowanie Bizancjum. W XV w. półwysep podbili Turcji, który następnie utracili na rzecz Wenecjan. Do Grecji Peloponez należy od 1830 r.
Wybrzeże i plaże
Na półwyspie dominują wąskie plaże piaszczysto-żwirowe, przecięte skalnymi urwiskami. Piasek można spotkać głównie na zachodzie, linia brzegowa na wschodzie jest bardziej poszarpana. Z kolei na południu znaleźć można wspaniałe błękitne laguny.
Sezon turystyczny i pogoda
Peloponez leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego. Lato jest bardzo ciepłe i suche, a zima łagodna. Sezon turystyczny trwa od maja do końca października. Nierzadko w październiku jest jeszcze ponad 30 stopni.
Jedzenie i picie
Pod względem kulinarnym Peloponez nie różni się znacznie od pozostałej części Grecji. Dominują tu potrawy typowo greckie - suvlaki, gyros, produkty z oliwek, ryby, sery kozie oraz baranina i jagnięcina. Region słynie także z doskonałych win.
Przepisy wjazdowe
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Do przekroczenia granicy uprawnia dowód osobisty lub paszport.
Jak dojechać?
Na Peloponez najlepiej dojechać z Aten samochodem lub autobusem. Odległość pomiędzy Atenami i Koryntem wynosi ok. 80 km, a miasta połączone są autostradą, która biegnie dalej na południe półwyspu.