Muzea watykańskie i Kaplica Sykstyńska
Muzea Watykańskie powstały ze zbiorów dzieł sztuki zgromadzonych przez poszczególnych papieży. Udostępniono je do zwiedzania w 1787 r. Obecnie zgromadzono w nich najbogatszą kolekcję dzieł sztuki z całego świata.
W skład Muzeów wchodzą m.in.:
Pinakoteka – muzeum powstałe podczas pontyfikatu Piusa VI. Gromadzi obrazy, od wczesnego renesansu do XIX wieku. W salach pinakoteki znajduje się także zbiór ikon bizantyjskich;
Muzeum Pio-Clementino zapoczątkowała kolekcja rzeźb antycznych zgromadzona przez Klemensa XIV i Piusa VI;
Muzeum Etruskie gromadzi zabytki pochodzące z wykopalisk prowadzonych na terenach południowej Etrurii i w Egipcie;
Muzeum Misyjno-Etnologiczne podzielone jest na 2 części: pierwszą poświęcono historii różnych religii w poszczególnych krajach pozaeuropejskich, druga część to muzeum etnologii i mogą ją oglądać tylko wcześniej umówione grupy.
Muzeum Chiaramonti powstało z inicjatywy Piusa VII w 1807 i gromadzi kolekcję rzeźb antycznych powstałych w okresie od I wieku p.n.e. do III wieku.
W licznych galeriach zgromadzone są zbiory arrasów, map i ksiąg. Do ciągu muzealnego zostały włączone Stanze (Komnaty Rafaela), czyli pomieszczenia ozdobione freskami przez m.in. Rafaela oraz Kaplica Sykstyńska.
W Sali Sobieskiego eksponowany jest obraz Jana Matejki przedstawiający Jana III Sobieskiego po zwycięstwie pod Wiedniem.
Kaplica Sykstyńska - papieska kaplica, powstała w XV w. z fundacji papieża Sykstusa IV. Od początku była przeznaczona na ważniejsze uroczystości kościelne. Dawniej często odprawiano w niej msze św. Odbywają się tu konklawe, czyli wybory nowego papieża. Specjalny piec wstawiany na czas wyborów ma wyprowadzony ponad dach komin. Sala słynie z przepięknych fresków. Najsłynniejsze to Sąd Ostateczny i Stworzenie Świata.
Podczas zwiedzania Kaplicy nie wolno fotografować, filmować ani prowadzić rozmów. Przewodnicy omawiają poszczególne freski korzystając z tablic ze zdjęciami umieszczonych na Dziedzińcu Pinii. Z Kaplicą Sykstyńską połączona jest niedostępna dla zwiedzających Kaplica Pawłowa. Zdobi ją fresk "Ukrzyżowanie św. Piotra", jedno z ostatnich dzieł Michała Anioła.
Pokaż Rzym na większej mapie