Informacje o Beauvais
Beauvais to niewielkie miasto położone we Francji, na północ od Paryża. Znane jest przede wszystkim z portu lotniczego, na którym lądują tanie linie, ale warto tu zajrzeć choćby podczas podróży do Paryża, bowiem miasto może pochwalić się kilkoma atrakcjami.
Rys historyczny
Pierwsze ślady ludzkości na tych terenach odnotowano ok. 65 000 lat p.n.e. Wówczas znajdował się tu rzymski obóz warowny. Dawniej miasto było otoczone murami, których pozostałości można dziś oglądać. W 328 roku cesarz Konstantyn I zezwolił na praktykowanie chrześcijaństwa, co było istotnym punktem w historii miasta i regionu. Od wczesnego średniowiecza rosła siła i władza biskupów Beauvais, którzy de facto pełnili rolę hrabiów i spełniali również funkcje polityczne. Miasto zaczęło się tworzyć na początku XI wieku i słynęło z tkactwa, co przyczyniło się do rozkwitu Beauvais. W 1220 r. ukończono budowę kościoła St. Etienne. W tym samym okresie rozpoczęła się budowa katedry St. Pierre, której jednak nigdy nie ukończono.
W 1472 r. dokonano nieudanego oblężenia miasta. Ok. 200 lat później w mieście powstała królewska fabryka gobelinów, a powstające tu produkty zyskały sławę w całej Europie. Miasto zaczęło podupadać pod koniec XVIII w., ale pozostało wierne tradycjom włókienniczym.
Beauvais ucierpiało w czasie obydwu wojen. Miasto silnie dotknęły bombardowania. Jest tu również spory cmentarz wojskowy, gdzie pochowani zostali żołnierze polegli podczas II wojny światowej.
Sezon turystyczny i pogoda
Beauvais znajduje się w strefie klimatu oceanicznego. Klimat jest łagodny, ale wilgotny. Średnia roczna temperatura wynosi ok. 10 stopni. Szacuje się, że deszcz pada tu średnio co trzeci dzień, a do tego często obserwuje się mgły. Zimą zwykle temperatura jest dodatnia, choć zdarzają się mroźne dni. Rekordowa letnia temperatura wynosi 37 stopni, zimowa - 17 stopni. Najniższą jak dotychczas temperaturę zanotowano 28 stycznia 1954 r. i wynosiła ona -19,7 oC. Najlepszy okres do wyjazdu do Beauvais to lato, czyli okres od czerwca do września.
Jedzenie i picie
We Francji niepodzielnie królują bagietki, sery i wino. Bagietki jada się na różne sposoby - w formie kanapek, hot-dogów, jako dodatek do zup i przystawek, czy też samą. Śniadanie jest skromne - kawa, croissant lub słodka bułeczka, sok, ewentualnie dżem, miód czy masło. Lunch to kanapka, omlet czy naleśniki. Głównym posiłkiem jest kolacja, na którą jada się zupy, mięsa, sałatki, ryby czy owoce morza, a do tego deser i deska serów, i oczywiście wino. Kuchnia francuska to także sosy, w tym winegret i beszamel. Popularne są ślimaki, żabie udka i zupy z owoców morza. Francja słynie z deserów - najbardziej popularne to tarta, mus, creme brulee. Do posiłków pije się wino, cydr (napój alkoholowy na bazie jabłek) oraz szampana.
Mini-słowniczek: creperie - naleśnikarnia, brasserie - kawiarnia, piwiarnia, patisserie - cukiernia, piekarnia.
Przepisy wjazdowe
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Do przekroczenia granicy uprawnia dowód osobisty lub paszport.