Uliczki i place Starego Miasta
Plac św. Trójcy - powstał na przełomie XVII I XVIII wieku w miejscu gotyckich kamieniczek. Na placu stoi Kościół Najświętszej Marii Panny (zwany Kościołem Macieja). Swój bieg kończyła na nim uliczka Tárnok, a zaczynała Fortuna utca. Na rogu placu i ulicy Szentháromság stoi dawny Ratusz I-szej Dzielnicy, na środku wznosi się barokowa Kolumna Morwowa, powstała w podzięce za zakończenie epidemii dżumy. Kolumna mierzy łącznie 15 metrów wysokości, a zdobiące ją postaci osiągają do 2,8 m. Zwieńczenie pomnika stanowi grupa figur wyobrażających Trójcę Świętą. W głębi znajduje się Baszta Rybacka, a obok niej pomniki i fontanny.
Szentháromság utca - uliczka Starego Miasta, przy której znajdują się zabytkowe kamienice. U zbiegu ulic Szentháromság i Úri stoi konny pomnik hrabiego Andrása Hadika von Futak, komendanta na zamku Budzińskim oraz dowódcy korpusu armii austriackiej.
Ulica Fortuny - uliczka Starego Miasta, wzdłuż której stoją zabytkowe kamienice.
Plac Bramy Wiedeńskiej - północny kraniec Wzgórza Zamkowego to miejsce, gdzie łączą się trzy główne ulice - Fortuna utca, Táncsics Mihály utca i Országház utca. Nazwa placu wywodzi się od Bramy Wiedeńskiej, na której szczycie znajduje się taras widokowy, skąd podziwiać można Rozsadomb (Wzgórze Róż) i Hármashatár-hegy (Wzgórze Trzech Granic) oraz dzielnice Budy. Plac Bramy Wiedeńskiej dedykowany jest poległym w XVII wieku w walkach o wyzwolenie Wzgórza Zamkowego z rąk tureckiego najeźdźcy. Prsy placu stoi Kościół Ewangelicki (Evangélikus templom) oraz neoromantyczny gmach Archiwum Narodowego, a także pomnik. U zbiegu ulic Ostrom i Várfok utca podziwiać można pomnik Mihálya Táncsicsa z 1968 r.
Úri utca - uliczka Starego Miasta, wzdłuż której stoją zabytkowe kamienice.
Plac Dísz (Dísz tér) - położony w południowej części Wzgórza Zamkowego. Zbiegają się tu Úri utca i Tárnok utca. Od południa Dísz tér sąsiaduje z placem Szent György (św. Jerzego). Charakterystyczna jest tu numeracja, gdyż numery są rozmieszczone w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Główną ozdobą Dísz tér jest pomnik Obrońców Ojczyzny, usytuowany u zbiegu ulic Úri utca i Tárnok utca. W 1871r. węgierscy weterani wojenni zwrócili się do cesarza i władz miasta z prośbą o stworzenie pomnika, który upamiętniałby żołnierzy walczących w obronie Budy i Óbudy w czasie madziarskiej Wiosny Ludów. U wylotu ulicy Palota út stoi figura huzara, ubranego w strój z epoki cesarzowej Marii Teresy. W jednej z nisz bramy Fehérvári ustawiono pomnik rycerza i jego giermka. Interesująco prezentuje się również pomnik Artúra Görgeya, zdobiący basteję Kászima w pasie murów obronnych.
Pałac Sándor- znajduje się na placu św. Grzegorza (Szent György tér). Został wybudowany w 1806 r.
Ulica Tárnok - przy niej wznoszą gotyckie kamienice pochodzące z epoki sprzed najazdu tureckiego, zaliczane do najstarszych w całej dzielnicy.
Táncsics Mihály utca - uliczka Starego Miasta, wzdłuż której stoją zabytkowe kamienice.
Wieża Marii Magdaleny - fragment XIII-wiecznego romańskiego kościoła.
Ulica Országház -rozciąga się w północnej części Starego Miasta, łącząc ze sobą place św. Trójcy i Jana Kapistrana. Wzdłuż niej stoją zabytkowe kamienice.
Pokaż Mapa Budapesztu na większej mapie