Informacje o Chalkidiki
Chalkidiki czy też Półwysep Chalcydycki (Halkidiki) położony jest na południe od drugiego pod względem wielkości miasta Grecji, Salonik. Tworzą go charakterystyczne trzy "palce" - Kassandra, Sithonia i Athos. Każdy z nich jest inny - Kassandra to część niemal zupełnie płaska, z długimi piaszczystymi plażami, przy których zlokalizowane są hotele. Sithonia to część bardziej górzysta, z wieloma kolistymi zatokami poprzedzielanymi skałkami. Niedaleko brzegów znajdują się liczne wysepki. Athos natomiast to część niedostępna dla turystów i bardzo górzysta. Na końcu półwyspu jest Autonomiczna Republika Góry Athos, którą zamieszkują prawosławni mnisi. Wspólnotę tworzy 20 klasztorów. Wysokość szczytu Athos wynosi 2033 m n.p.m.
Rys historyczny
Pierwsze ślady bytności ludzi na tych terenach pochodzą sprzed ok. 700 000 lat. Z tego okresu pochodzi czaszka człowieka pierwotnego, znaleziona w XX w. w jaskini Petralona. Niewiele jednak wiadomo na temat ówczesnego życia. Najstarsze wzmianki o historii tego miejsca dotyczą wojen perskich. W czasach późniejszych półwysep stanowił część Macedonii - państwa, z którym Grecy są w konflikcie związanym z prawem do używania nazwy Macedonia. Tak bowiem nazywa się państwo położone na północ od Grecji i z nią sąsiadujące, jak i kraina czy też region geograficzny Grecji, obejmujący m.in. Saloniki i Chalkidiki właśnie. Przez pewien czas tereny te znajdowały się pod okupacją turecką i stanowiły część Imperium Osmańskiego. Z kolei w czasie wojen bałkańskich, które miały miejsce na początku XX w. znajdowały się tu bazy zaopatrzeniowe dla greckich partyzantów. Można więc powiedzieć, że półwysep miał swój udział w wyzwoleniu Grecji z panowania Turków.
Wybrzeże i plaże
Chalkidiki to miejsce stanowiące jeden z najpopularniejszych ośrodków turystycznych nie tylko w samej Grecji, ale i w Europie. Wszystko za sprawą ciągnących się kilometrami piaszczystych plaż, które oblewa niesamowicie czyta błękitna woda. Aż 42 z nich oznaczone są Błękitną Flagą, która przyznawana jest za czystość wody i piasku. Poza tym można tu znaleźć mnóstwo kameralnych zatoczek zamkniętych jasnymi skałami, co przywodzi na myśl egzotyczne kraje. Z całą pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Sezon turystyczny i pogoda
Chalkidiki leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, więc latem jest sucho i gorąco, a zima jest łagodna. Średnie letnie temperatury oscylują w granicach 25-30 stopni, ale nierzadko jest znacznie cieplej. Ze względu na to, że półwysep położony jest dużo bardziej na północ niż Peloponez czy też większość greckich wysp, jesienią szybciej robi się tu chłodno, trochę więcej też pada. Sezon turystyczny trwa od maja do października, ale najbardziej stabilna pogoda panuje od czerwca do września.
Jedzenie i picie
W tym regionie dominuje mieszanka tradycyjnej kuchni greckiej i macedońskiej. Znajdziemy tu typowe greckie dania - suvlaki (szaszłyk) w różnych wersjach, ryby i owoce morza (np. bardzo delikatny i pyszny rekin w panierce), podawane na wszystkie możliwe sposoby, kawałki mięsa grilowane lub serwowane w sosie np. kleftiko, czyli jagnięcina w ciemnym sosie. Do wszystkiego dodawana jest oliwa z oliwek lub świeże oliwki, których rośnie tu pod dostatkiem. Nie brakuje także warzyw, a typowa sałatka grecka dostępna jest w różnych wersjach. Charakterystyczne dla tego regionu są zapiekane sery. Przede wszystkim feta, ale nie tylko. Wiele tawern oferuje sery produkowane w różnych częściach Grecji, podawane na ciepło, z dodatkami lub w panierce. Doskonale smakuje ser feta zapiekany z dodatkiem warzyw i ostrych przypraw, którego nie znaleźliśmy w innych regionach kraju.
Przepisy wjazdowe
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Do przekroczenia granicy uprawnia dowód osobisty lub paszport.