Jeziora Plitwickie
Kilkanaście jezior, jaskinie, najwyższy wodospad w Chorwacji oraz bogata fauna i flora, to krótka charakterystyka Parku Narodowego – Jeziora Plitwickie, który od końca lat 70. minionego wieku znajduje się na liście UNESCO. Istniejący od 1949 roku kompleks rokrocznie ściąga do siebie turystów, którzy chcą pospacerować się między połączonymi kaskadowo krasowymi jeziorami. Do wyboru jest kilka tras o zróżnicowanej trudności, a raczej długości. Im więcej czasu i sił w nogach, tym lepiej jest wybrać dłuższą trasę, bo naprawdę warto. Minimalnie musimy mieć wolne dwie godziny.
Cały park składa się z dwóch grup jezior – górnych (12) i dolnych (4). Do najbardziej okazałych należy Kozjak, które pokrywa 80 ha, a jego głębokość sięga do 50 metrów! A to nie jest jedyny powód do dumy. W rejonie Dolnych jezior znajduje się tzw. Veliki slap, czyli Wielki Wodospad, z którego leje się 78-metrowy strumień wody. Oczywiście jest największy w całej Chorwacji. Co ciekawe, jest to zaledwie jeden z niespełna stu wodospadów, które znajdują się na terenie kompleksu.
Tak jak wspomniałem, są również atrakcje dla grotołazów. Najdłuższe jaskinie mają odpowiednio po 70 metrów (Supljara) oraz Golubinjaca - 160 metrów długości.
O ile atrakcje wodne w postaci jezior, kaskad i wodospadów to jedno, o tyle park ma przed sobą jeszcze drugie oblicze – roślinność. Na jego obszarze stwierdzono ponad 1000 gatunków roślin z dominacją buków zwyczajnych oraz jodły pospolitej. Nie brakuje również klonów, dębów, świerków, cisów oraz sosen. Dla wielbicieli kwiatów – podobno jedna z najładniejszych odmian orchidei, czyli obuwik pospolity.
A fauna? Tutaj mamy do czynienia z lekkim paradoksem. Otóż, z racji bardzo czystych wód… nie ma zbyt wielu gatunków ryb. Głównie troć, golec czy kleń. Z kolei pstrąg potokowy jest już wymysłem człowieka. Dobrze jest patrzeć pod nogi, bo niewykluczone, iż gdzieś na ścieżce na kamyku będą czekać żaby, traszki, jaszczurki, zaskrońce czy salamandry. A to nie koniec niespodzianek…
I jeszcze kilka słów o bolesnej historii…
Jeziora Plitwickie są położone blisko granicy chorwacko-bośniackiej. W związku z tym, podczas rozpadu Jugosławii na początku lat 90. doszlo w tym rejonie do walk. Choć teren parku był zarządzany przez Chorwatów, to ściśle z nim związani byli Serbowie określając go, jako "Republikę Serbską Krajina”. W efekcie w marcu 1991, na Wielkanoc, doszło w rejonie Jezior do starcia uzbrojonych serbskich separatystów z chorwackimi siłami bezpieczeństwa. Efekt? Śmierć dwóch osób – po jednej.
Pokaż Jeziora Plitwickie na większej mapie