Informacje o Fethiye i Oludeniz
Fethiye i Oludeniz do dwie miejscowości, położone w południowo-zachodniej części Turcji, oddalone od siebie o kilkanaście kilometrów. Oludeniz to miasteczko, pięknie położone pomiędzy górami, w tym mającą niemal 2000 m górą Babadag, stanowiącą jedno z najlepszych na świecie miejsc do uprawiania paraglidingu. Szeroka, piaszczysto-kamienista plaża zakończona jest malowniczą laguną. Fethiye to miejscowość, niedaleko której znajdują się słynne grobowce likijskie, a także spory port. W okolicy znajduje się sporo ciekawych miejsc, które warto odwiedzić.
Rys historyczny
Fethiye zostało zbudowano w miejscu starożytnej likijskiej metropolii Telmessos. Z tego właśnie okresu pochodzą słynne skalne grobowce, które zobaczyć można na wzgórzach w pobliżu miasta. Likijczycy (Licjanie) żyli na tych terenach od ok. 700 r. p.n.e. Największe miasta z istniejącej wówczas wspólnoty to Ksantos, Patara, Pinara, Tlos, Myra i Olympos. W XIV w. tereny te zostały włączone do Imperium Osmańskiego, a następnie do Turcji.
Wybrzeże i plaże
Najpiękniejszą i najbardziej popularną plażą w tym regionie jest laguna w miejscowości Oludeniz. Jest to jednak plaża płatna (6 TL za osobę dorosłą). Nie ma możliwości wyjścia z terenu parku narodowego i późniejszego powrotu bez ponownego uiszczenia opłaty. Z jednej strony znajduje się zamknięta zatoczka, z łagodnym zejściem do morza, z drugiej - falujące morze. Plaża jest piaszczysto-żwirkowa.
Plaża publiczna w Oludeniz jest bardzo szeroka i dobrze zagospodarowana, piaszczysto-kamienista. Im bliżej morza, tym więcej żwiru, a potem kamieni. Wejście do wody kamieniste, dno opada gwałtownie.
Inne plaże w regionie również są żwirowo-kamieniste. Niektóre hotele posiadają prywane plaże lub całe zatoczki i tam można natrafić na sztucznie usypane plaże piaszczyste z łagodnym wejściem do wody.
Sezon turystyczny i pogoda
Sezon turystyczny na południu Turcji trwa od maja do końca października. Średnia temperatura powietrza w tych miesiącach to 25 stopni. Latem średnia temperatura wynosi 33 stopnie, ale należy spodziewać się dni, kiedy na termometrach będzie 40 stopni. Od czerwca do września w tym rejonie Turcji w zasadzie nie pada, można się jedynie spodziewać przejściowych gwałtownych burz, ale zdarzają się one sporadycznie. Temperatura wody latem sięga 25 stopni.
Zimą temperatura powietrza zwykle nie spada poniżej 16 stopni, ale opadów jest sporo.
Jedzenie i picie
W tym rejonie Turcji da się znaleźć akcenty kuchni greckiej - spotkamy tu ser typu feta, oliwki. W jadłospisie dominuje jagnięcina, jada się dużo warzyw, również faszerowanych. Powszechne są również typowo tureckie dania - np. pide (turecka pizza). Pije się przede wszystkim gorącą, mocną i bardzo słodką herbatę, w specjalnych szklankach. Na ochłodę bardzo dobry jest ayran - napój z jogurtu i wody. W każdym regionie Turcji można skosztować lokalnego piwa Efes.
Przepisy wjazdowe
Od obywateli polskich wymagane są wizy uprawniające do wjazdu i pobytu na terenie Turcji. Nie ma możliwości wjazdu za okazaniem dowodu osobistego. Wizę można zakupić po przylocie na lotnisku lub elektronicznie poprzez ambasadę turecką. Wiza uprawnia do pobytu łącznie do 90 dni w ciągu 180 dni jej ważności (licząc od daty pierwszego wjazdu). Jej koszt to 20 USD/15 EUR (na lotnisku jest droższa). W związku z powyższym obywatele polscy przy wjeździe do Turcji winni posiadać paszporty ważne na okres co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu.