Sint Baafskathedraal
Sint Baafskathedraal (Katedra Sint-Baafs, Katedra św. Bawona w Gandawie) to katedra w centrum Gandawy. Została zbudowana w miejscu kaplicy św. Jana Chrzciciela z X w. Początkowo powstał kościół na planie krzyża, którego fragmenty można zobaczyć w krypcie obecnej katedry. Później znajdował się tu kościół gotycki, który budowano od XIV w. 82-metrowa wieża powstała w XVI w. Budowę zakończono w 1569 r. W tym też czasie świątynia zyskała rangę katedry. Na przestrzeni wieków katedra była kilkakrotnie przebudowywana, stąd też można zauważyć w jej konstrukcji różne style.
We wnętrzu świątyni zobaczyć można m.in. obraz Rubensa - Św. Bawo przybywa do klasztoru w Gandawie, a także liczne zabytki, w tym ołtarze. Z boku katedry znajduje się mała kaplica, gdzie przechowywane są cenne rzeźby.
Jej główną atrakcją jest jednak Ołtarz Gandawski (Adoracja Mistycznego Baranka), autorstwa braci Huberta i Jana van Eycków. Powstał w XV w.
Ołtarz Gandawski (Adoracja Mistycznego Baranka, Het Lam Gods) to dużych rozmiarów malowane tablice, przedstawiające sceny odkupienia ludzkości przez Chrystusa. Łącznie znajduje się tu 250 postaci. Początkowo tablice były umieszczone w kaplicy w katedrze i ogólnodostępne, ale zostały przeniesione. Wejście znajduje się po lewej stronie wewnątrz katedry. Wstęp płatny i możliwy tylko w określonych dniach i godzinach.
Od 2013 r. katedra przechodzi gruntowny remont, który ma potrwać przynajmniej cztery lata.
W katedrze obowiązuje całkowity zakaz fotografowania. Dotyczy to również Ołtarza Gandawskiego.