Informacje o Kopenhadze
Kopenhaga (København) to stolica i największe miasto Królestwa Danii. Położona jest na wybrzeżu wyspy Zelandia i częściowo Amager. Obecnie połączona jest mostem nad Sundem ze szwedzkim Malmö. W 1254 r. otrzymała prawa miejskie, a herb w 1661 r.
Rys historyczny
Kopenhaga została założona około roku 1000 przez Swena Widłobrodego lub Kanuta Wielkiego. Pierwsze zapiski o niej pochodzą z 1043 r. Do połowy XII w. była osadą rybacką i targową zajmującą obszar dzisiejszego Christiansborgu. W 1167 r. Absalon kazał wznieść twierdzę Slotsholmen, która przyczyniła się do znacznego rozwoju osady. W 1254 r. Kopenhaga otrzymała prawa miejskie, a od 1443 funkcjonuje jako stolica państwa.
Sezon turystyczny i pogoda
W Danii panuje klimat morski, więc jest nieco chłodniej niż w Polsce. Często pada deszcz, a powietrze jest wilgotne. Najcieplej jest w lipcu i sierpniu, ale jednocześnie wówczas pada najwięcej. Zimy są co prawda łagodne, ale latem nie należy liczyć na upały - maksymalne temperatury oscylują w granicach 20-22 stopni. Chociaż Kopenhaga położona jest nad morzem, warto nie nastawiać się na kąpiel i plażowanie. Woda jest bowiem lodowato zimna, a uczucie chłodu potęgują silne wiatry.
Jedzenie i picie
Kuchnia duńska bazuje na mięsach oraz warzywach gotowanych i konserwowanych. Podstawą diety są również ryby w każdej postaci. Posiłki są podobne do tych w Polsce.
Przepisy wjazdowe i waluta
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Do przekroczenia granicy uprawnia dowód osobisty lub paszport. Walutą Danii jest korona duńska (DKK), która dzieli się na 100 øre.
Jak dojechać?
Do Kopenhagi można dotrzeć promem ze Świnoujścia, samolotem z kilku polskich miast na międzynarodowe lotnisko Kastrup czy też samochodem. Tras samochodowych jest kilka - przez Niemcy z połączeniem promowym lub bez, przez most nad Wielkim Bełtem. Można również dotrzeć do Szwecji i stamtąd dojechać mostem do Danii. Warto pamiętać, że przeprawa mostowa jest płatna.