wNieznane.pl

Mediolan

Porady i wskazówki



Komunikacja, poruszanie się po mieście, bilety

Ze względu na korki, chyba najlepszym sposobem poruszania się po Mediolanie jest metro. Obecnie funkcjonują 4 linie (czerwona M1, zielona M2, żółta M3 i fioletowa M5). Niebawem ma zostać uruchomiona linia M4, która połączy miasto z lotniskiem Linate.

Dostępne są różne rodzaje biletów. Jednorazowy bilet miejski kosztuje 1,50 euro i ważny jest przez 90 minut. Karnet na 10 przejazdów kosztuje 13,80 euro, natomiast bilet 24-godzinny (biglietto giornaliero) - 4,50 euro, a 48-godzinny - 8,25 euro.

Więcej o dostępnych połączeniach i biletach znajdziecie tutaj.

Lotniska

Mediolan posiada dwa międzynarodowe lotniska - Linate i Malpensa (ok. 50 km za miastem). Dodatkowo ok. 60 km od miasta położone jest lotnisko Orio al Serio w Bergamo, które obsługuje tanie linie lotnicze, także z Polski. Wszystkie są doskonale skomunikowane z centrum Mediolanu.

 

Linate to lotnisko położone najbliżej centrum miasta - ok. 7 km, dzięki czemu nie ma najmniejszych problemów z dojazdem do Mediolanu. Przy lotnisku zatrzymują się pociągi, którymi można dojechać do pięciu stacji - Milano Centrale, Milano Lambrate, Milano Piazza Garibaldi, Milano Cadorna i Milano Rogoredo. Wkrótce ma zostać uruchomiona linia metra, która połączy miasto z portem lotniczym. Oprócz pociągów, obecnie można skorzystać jeszcze z autobusu miejskiego linia 73.

 

Malpensa. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest pociąg Malpensa Express, którym z terminala 1 można dojechać do stacji Milano Centrale (ok. 45 minut) lub Milano Cadorna (ok. 35 minut). Są również busy kursujące co 20 minut do Milano Centrale. Dojazd w jedną stronę kosztuje 7,50 euro, w dwie - 12 euro. Czas przejazdu wynosi 50 minut.

 

Orio al Serio (Bergamo). Chociaż lotnisko jest położone dosyć daleko od Mediolanu, oferuje doskonałe i tanie połączenia autobusowe z centrum miasta. Koszt przejazdu w obie strony wynosi 8-10 euro, a kursy obsługuje kilku różnych przewoźników, np. OrioShuttle, Terravision czy Autostradale. Inna możliwość to dojazd busem ATB, który w 10 dojeżdża do dworca kolejowego w Bergamo, skąd pociągiem można udać się do Mediolanu.

Płatność wyłącznie kartą

Zgodnie z najnowszymi przepisami, za towary i usługi warte powyżej 30 euro można we Włoszech płacić wyłącznie kartą płatniczą lub kredytową. Zakaz zapłaty gotówką co prawda nie dotyczy obcokrajowców, ale trzeba liczyć się z dodatkowymi formalnościami. Obcokrajowcy, jako osoby prywatne, mogą płacić w gotówce jedynie w sklepach detalicznych, za to w hurtowniach, restauracjach czy hotelach już nie. Pracownik sklepu musi zażądać od klienta oświadczenia, że jest obywatelem innego kraju i mieszka na stałe poza granicami Włoch. Wymagane jest także okazanie paszportu lub dowodu osobistego, który sprzedawca ma obowiązek skserować.

Bezpieczeństwo

Jak każde duże miasto, Mediolan bywa niebezpieczny dla turystów. W ostatnich latach Włochy borykają się z dużym napływem imigrantów. We wszystkich turystycznych miastach działają szajki, które specjalizują się w kradzieżach i oszustwach. Tak jest również w Mediolanie. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy i dokumentów? Przede wszystkim zachować czujność. Złodzieje działają w tlumie, wtedy, gdy turyści zapatrzeni w dany zabytek, nieopatrznie zostawiają swoje rzeczy niepilnowane. Zawsze, ale to zawsze, miej swoje rzeczy przy sobie. Nie kładź plecaka czy torebki obok - trzymaj je w ręku. Nie noś wszystkich pieniędzy, dokumentów i kart w jednym miejscu, wówczas stracisz tylko część z nich. Schowaj portfel w miejscu trudno dostępnym, np. w kieszeni na piersi, którą zawsze będziesz widzieć. Nigdy nie noś portfela w tylnych kieszeniach, w spodniach, w kurtce, otwartej torebce. Miej w podręcznej kieszeni trochę pieniędzy, by za każdym razem przy dokonywaniu płatności nie wyjmować całego portfela (dotyczy to szczególnie straganów, małych sklepików, zatłoczonych miejsc). Uważaj, kiedy ktoś do ciebie podchodzi i chce coś sprzedać (różę, ziarno, opaskę, uchwyt do telefonu....). Zazwyczaj wspólnik tej osoby obserwuje, gdzie trzymasz portfel i ocenia, czy łatwo będzie go wyjąć.

Przepisy ruchu drogowego, parkingi

Włochy nie są przyjaznym krajem dla kierowców. Zarówno w ich północnej, jak i południowej części rzadko kiedy przestrzega się przepisów ruchu drogowego. Ruch jest bardzo dynamiczny, a niecierpliwi kierowcy często używają klaksonu. Powszechnym zjawiskiem w Mediolanie są korki. Dobrze więc przesiąść się w metro, którego sieć jest doskonale rozbudowana. Jesienią 2015 r. otwarto fragment nowej linii nr 5, a wkrótce ma zostać uruchomiona linia nr 4, która prowadzić będzie na lotnisko Linate.

Parkingów w Mediolanie nie brakuje, chociaż niemal zawsze są płatne i położone na obrzeżach. Problem stanowi ZTL, czyli strefa ograniczonego ruchu. To bardzo duży obszar, obejmujący różne ograniczenia, od wjazdu płatnego, przez wjazd tylko dla określonych pojazdów (np. z napędem elektrycznym), w określonych dniach czy godzinach, po całkowity zakaz wjazdu, za wyjątkiem pojazdów komunikacji miejskiej. Przy wjeździe do danej strefy (zwykle również odpowiednio wcześniej) stoją znaki, dokładnie wyjaśniające, co jest dozwolone, a co nie. Warto się do nich zastosować, bo konsekwencje mogą być poważne. Aktualne informacje o strefach ZTL w Mediolanie znajdziecie tutaj.




Pogoda

Mediolan
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+35°  / +20°
Słonecznie
wiatr: S 5 km/h
ciśnienie: 1016 hPa
wilgotność: 50%
zachmurzenie: 8%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+31° C    /  +19° C
Silne zachmurzenie
wiatr: E 18 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+34° C    /  +19° C
Słonecznie
wiatr: SE 5 km/h
opady: 0.0 mm/h