Informacje o Mediolanie
Mediolan (Milano, Milan) to największe miasto w północnej części Włoch i drugie co do wielkości w kraju (po Rzymie). Jest stolicą regionu Lombardia. Stanowi ważny ośrodek gospodarczy i turystyczny. Szacuje się, że każdego roku Mediolan odwiedza ok. 7 mln osób. Przez wielu uznawany za światową stolicę mody, stąd też moda wśród bogatszych na wypady na zakupy do tego miasta. W 2015 r. Mediolan był Wystawy Światowej Expo.
Rys historyczny
Miasto zostało założone w IV w. p.n.e. przez celtyckie plemię Insubrów. W roku 286 stało się rezydencją władców Cesarstwa Rzymskiego. W kolejnych latach Mediolan był wielokrotnie podbijany przez różne plemiona i dynastie. W pewnym momencie zajęte było przez króla niemieckiego Ottona I Wielkiego. Od 1329 r., kiedy władza trafiła w ręce rodziny Viscontich, Mediolan stał się niezależnym księstwem formalnie podległym cesarzowi rzymsko-niemieckiemu. Ta sytuacja nie potrwała jednak długo, bowiem wkrótce miasto poddało się Francji, by następnie przejść pod panowanie Habsburgów austriackich. Ostatecznie w 1859 Mediolan został odebrany Austrii przez Królestwo Sardynii wspierane przez Francję, a następnie włączony do Zjednoczonego Królestwa Włoch. W czasie II wojny światowej kilkakrotnie zbombardowany, ale większych strat nie zanotowano.
Sezon turystyczny i pogoda
Mediolan leży w strefie wpływów klimatu podzwrotnikowego kontynentalnego. Lata są suche i gorące, a zimy chłodne i wilgotne. Zwykle słoneczne i deszczowe dni przeplatają się ze sobą. Średnia temperatura powietrza zimą wynosi 1oC, natomiast zimą - 24oC. Wiosną występują wichury spowodowane północnymi wiatrami. Mediolan najlepiej odwiedzić od wiosny do jesieni, przy czym latem temperatury nierzadko sięgają 30 stopni.
Jedzenie i picie
W Mediolanie znaleźć można restauracje serwujące dania z całego świata, popularna jest również tradycyjna kuchnia włoska. Miasto może się pochwalić spacjałami charakterystycznymi dla tego regionu, np. często przygotowywane są dania w oparciu o ryż czy ryby, kotlet po mediolańsku (cotoletta alla milanese) lub słynna zupa minestrone. Wśród deserów trzeba wyróżnić panettone (rodzaj babki) i desery na bazie serka mascarpone czy np. kremu ryżowego. Okolice Mediolanu nie słyną z wina, ale i tutaj można wypróbować lokalne trunki. Warto spróbować napoju, który nazywa się barbajada, przygotowanego z kawy i czekolady.
Przepisy wjazdowe
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Do przekroczenia granicy uprawnia dowód osobisty lub paszport.