Porady i wskazówki
Język
Językiem urzędowym w Turcji jest turecki. Nie jest on szczególnie łatwy do opanowania, ale nie ma powodów do obaw. W turystycznych częściach tego kraju bez problemu można porozumiewać się w języku angielskim. W wielu hotelach czy restauracjach obsługa porozumiewa się również w języku niemieckim czy rosyjskim, a bywa, że i w języku polskim.
Przez pośrednika czy na własną rękę
Przed podróżą Turcji warto zastanowić się, jaki jest nasz główny cel wyjazdu. Jeśli tylko wypoczynek, warto wybrać jeden z setek ekskluzywnych hoteli oferowanych przez polskie biura podróży. Jeśli zaś interesuje nas zwiedzanie - oczywiście można wybrać jeden hotel i stamtąd organizować wycieczki, ale można także na własną rękę wykupić zakwaterowanie w różnych hotelach. Na pewno warto zorientować się w cenach wycieczek u lokalnych sprzedawców - ceny są zdecydowanie niższe niż za pośrednictwem polskich biur podróży. Dobrym pomysłem jest także wypożyczenie samochodu lub wybranie się na wycieczkę lokalnym busem (dolmuszem).
Ruch drogowy
Zasady poruszania się po drogach w Turcji różnią się nieco od tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce. Przede wszystkim w Turcji czerwone światło w praktyce często nie jest traktowane jako obowiązkowe, co oznacza, że kierowcy jedynie upewniają się, czy nic nie jedzie, i kontynuują jazdę. Szczególnie warto zwrócić na to uwagę poza miastami. Co do zasady, w Turcji samochód ma zawsze pierwszeństwo przed pieszym. Nie ma co liczyć, że ktoś się zatrzyma albo chociaż zwolni przed pasami (o ile będą pasy, bo zwykle jest to jedynie wąskie przejście z obniżonym krawężnikiem). Generalnie - większy lub szybszy pojazd ma pierwszeństwo. Bywa na przykład, że autobus zatrzyma się nagle na środku ulicy lub ronda, by wysadzić pasażerów. Warto więc zachować ostrożność.
Bezpieczeństwo
Od kilku lat Turcja jest uznawana za kraj nieszczególnie bezpieczny dla turystów. I rzeczywiście, w dużych miastach mogą pojawić się obawy. Głównym celem ataków są Stambuł i Ankara, gdzie mieszczą się siedziby władz. W regionach turystycznych jest spokojnie. Warto jednak unikać dużych zgromadzeń publicznych, szczególnie bazarów, a także powstrzymać się od podróży w rejony Turcji Wschodniej, a także w pobliże granicy z Syrią, Irakiem i Iranem.
Dobre hotele w Turcji są ogrodzone i strzeżone przez całą dobę, a wstęp na teren ściśle monitorowany. Dotyczy to również wejść od strony plaży czy ogrodu.
Jak dojechać do Turcji
Na Riwierę Turecką najczęściej podróżuje się z biurem podróży. Przeloty organizowane są do kilku miast - Izmiru, Bodrum-Milas, Dalamanu, Antalyi, zdarza się, że także i Alanyi. Można też wybrać się do Turcji na własną rękę. Jedną z opcji są oferowane przez polskie biura podróży przeloty czarterowe. Inna możliwość to przelot do Stambułu, a stamtąd lokalnymi liniami na południe (Pegasus lub Onur Air). Można także dolecieć do Grecji, a następnie dopłynąć do Turcji statkiem (np. z wyspy Kos lub Rodos).