Informacje o Salzburgu
Salzburg, w Polsce znany również pod nazwą Solnogród, to miasto położone w północno-zachodniej części Austrii, niedaleko granicy z Niemcami. Leży w Alpach, jest ważnym centrum turystycznym i sportów zimowych, a jego zabytkowe centrum zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Rys historyczny
Pierwszymi osadnikami na tych terenach byli Celtowie, za czasów Cesarstwa Rzymskiego tereny trafiły pod jego władzę. W VII wieku św. Rupert założył tu klasztor św. Piotra i został pierwszym biskupem Salzburga. To on również nadał miastu jego obecną nazwę, która oznacza "Zamek Solny". W okolicy znajdują się bowiem kopalnie soli. W 1805 Salzburg został przyłączony do Cesarstwa Austrii, jednak szybko stał się ponowie częścią Królestwa Bawarii. Dopiero podczas Kongresu Wiedeńskiego w 1815 Salzburg został zwrócony Austrii. Podczas II wojny światowej znajdował się tutaj obóz koncentracyjny. Miasto ucierpiało również podczas bombardowań.
Sezon turystyczny i pogoda
Salzburg położony jest w strefie klimatu umiarkowanego alpejskiego. Odznacza się dużą średnią opadów w ciągu roku, nawet latem. Średnia roczna temperatura wynosi tylko 9 stopni. Latem jest średnio 18 stopni - lipiec jest najcieplejszym miesiącem. Styczeń jest najzimniejszym miesiącem i średnia temperatura wynosi wówczas -1 stopień. Austria jest miejscem kojarzonym głównie ze sportami zimowymi, jednak to doskonałe miejsce na wypoczynek również latem. Ogromna liczba pieszych i rowerowych szlaków górskich, kolejek linowych, czynnych przez cały rok, doskonałe zaplecze sportów zimowych, a także krystalicznie czyste jeziora, w których latem woda nierzadko przekracza 20 stopni, a do tego świeże powietrze i zapierające dech widoki - to wszystko sprawia, że Austria jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów przez cały rok.
Jedzenie i picie
Kuchnia alpejska jest dosyć zróżnicowana. Można tu zjeść tradycyjny sznycel wieprzowy, zwykle z dodatkiem frytek, ale także różnego rodzaju mięsa i kluski. Słynna jest np. zupa z knedlami. Pija się przede wszystkim piwo. Austria słynna jest jednak przede wszystkim z deserów. Tradycja kawiarni pochodzi z XVII w. Do dzisiaj w Salzburgu istnieje Café Tomaselli - najstarsza kawiarnia w tej części Europy Zachodniej. Z kolei w otwartej w XIX w. Café Fürst wymyślono słynne czekoladki Mozartkugel, czyli kule Mozarta. W ich środku znajduje się marcepan, otoczony nugatem. Z Austrii pochodzi także powszechnie znane ciasto strudel.
Przepisy wjazdowe
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Do przekroczenia granicy uprawnia dowód osobisty lub paszport.