Waluta i ceny
W Stambule wiodącą walutą jest lira turecka (TL), ale równie dobrze można płacić w euro czy też w dolarach, szczególnie za noclegi czy też w sklepach, w których następuje przeliczenie kwoty na liry. Niemniej jednak np. za żetony upoważniające do przejazdu komunikacją miejską czy na bazarach należy posługiwać się lokalnymi pieniędzmi. Z ewentualną wymianą gotówki nie ma problemów, gdyż kantory są niemal na każdym kroku i mają dość zbliżone do siebie kursy. Osoby lubiące posługiwać sie plastikiem mogą bez problemu wyjąć pieniądze z bankomatów, które niekiedy stoją po 3-4 obok siebie, w zależności od banku.
Niewątpliwie skutecznie drenują kieszeń wszelkiego rodzaju bilety wstępu do pałaców, muzeów itd., których ceny dla Turków są... nawet połowę niższe. Oprócz do Ayasofii, wejścia do meczetów są darmowe. Jeśli ktoś chciałby wesprzeć daną świątynię, to może wrzucić datek do ustawionej skrzynki.
Ceny posiłków różnią się w zależności od miejsca. Tradycyjnie najdrożej jest w pobliżu atrakcji turystycznych. Dlatego warto udać się gdzieś dalej, w boczne uliczki, bo zarówno jakość, jak i cena posiłków może okazać się zdecydowanie lepsza.
Aha, i jeszcze jedno. Wychodzimy z założenia, że lepiej dostać zawrotu głowy na Wielkim Bazarze niż na szpitalnej sali. Dlatego na wyjazdy zagraniczne zawsze wykupujemy ubezpieczenie. Kosztuje tyle co porządne turecka kawa, a przynajmniej masz spokój. Teraz jako nasz czytelnik masz 10% zniżki. Kliknij i kup ubezpieczenie 10% taniej.
UWAGA! Pamiętaj, że od 2 marca 2020 roku wiza nie będzie już potrzebna. Dzięki temu w kieszeni Polaków zostanie 140 złotych.
Zwiedzanie
Podane niżej ceny dotyczą osób dorosłych. W poszczególnych miejscach można liczyć na zniżki dla określonych przedziałów wiekowych lub grup.
- wstęp do meczetów np. Błękitny Meczet: bezpłatnie
- Hagia Sophia (Ayasofya): 72 TL
- pałac Dolmabahce: 60 TL / Harem: 40 TL / pakiet pałac + harem: 90 TL
- pałac Topkapi: 72 TL / Harem: 42 TL
- wieża Galata: 25 TL
- cysterna: 20 TL
- łaźnia turecka Gedikpasa: 50 TL (bez masażu), 70 TL (z masażem)
- pokaz tańczących Derwiszy: 90-120 TL
- wyspa Kiz Kulesi: 30 TL
- muzeum i zwiedzanie stadionu Besiktasu Stambuł: 50 TL
Restuaracje
Posiłek: 30 TL
Piwo lokalne (0,5l): 16 TL
Napój gazowany (0,33l): 5-6 TL
Woda: 2 TL
Kawa: 12 TL
Sklepy
Pieczywo: 2,5 TL
Mleko (1l): 4,5 TL
Ser (1kg): 32 TL
Pierś kurczaka (1kg): 22 TL
Jabłka (1kg): 5,5 TL
Banany (1kg): 12 TL
Pomarańcze (1kg): 5 TL
Pomidory (1kg): 6,5 TL
Ziemniaki (1kg): 5 TL
Woda (1,5l): 2 TL
Lokalne piwo (0,5l): 11 TL
Lokalne wino: 45 TL
Transport
Bilet komunikacji miejskiej (w tym prom): 2,6 TL
Taxi (1km): 3 TL
Paliwo (1l): 6,5 TL
Stan: sierpień 2019r.