Informacje o Toledo
Toledo to średniowieczne miasto w środkowej Hiszpanii, położone ok. 80 km od Madrytu. Leży na wzgórzu, w zakolu rzeki Tag (Tajo). Jest stolicą autonomicznej wspólnoty autonomicznej Kastylia-La Mancha i prowincji Toledo. Słynie z rzemiosła artystycznego. To także ośrodek kultu religijnego.
Rys historyczny
Toledo to osada założona przez Iberów. W 192 r. p.n.e. zdobyta przez Rzymian i nazwana Toletum. Następnie znajdowała się pod rządami Wizygotów, a później Maurów. W czasach swojej świetności Toledo było wielkim ośrodkiem rzemiosła i handlu. Produkowano tu głównie broń i jedwab. W XI w. stało się stolicą państwa muzułmańskiego, by pod koniec wieku zostać stolicą Kastylii. W wyniku silnego rozwoju Madrytu, znaczenie Toledo osłabło.
Sezon turystyczny i pogoda
Toledo znajduje się w strefie klimatu klimatu kontynentalnego, z wpływem klimatu śródziemnomorskiego. Zimy są chłodne, a lata ciepłe i częściowo gorące. W styczniu i lutym średnia temperatura powietrza może być ujemna. Czasami zdarzają się również opady śniegu. W ciągu roku rozkład dni deszczowych prezentuje się niemal jednakowo. W każdym miesiącu średnia liczba dni deszczowych wynosi od 7 do 10, niezależnie od pory roku.
Najlepsza pora do zwiedzania to wiosna, lato i wczesna jesień. Wówczas temperatury zachęcają do spacerowania po mieście. Najwięcej słońca jest od maja do września.
Jedzenie, picie i sangria
Pod względem kulinarnym Toledo niewiele różni się od Madrytu, chociaż królują tu dania kuchni regionalnej. Na śniadanie pije się kawę z paluszkami, je się zwykle coś słodkiego czy bagietki z dodatkami, przede wszystkim mięsnymi. Głównym posiłkiem jest kolacja, spożywana wieczorem. Popularne są dania rybne i z owocami morza czy krewetkami. W menu każdej restauracji znajduje się paella, czyli danie ryżowe, przygotowane z różnymi składnikami.
Warto spróbować dużych pierogów z nadzieniem (empanada), które dostaje się do ręki lub słynnej zupy pomidorowej, serwowanej na zimno - gazpacho. W Hiszpanii królują surowe wędliny i kiełbasy z dodatkiem papryki, np. chorizo.
Powszechne są gotowe zestawy - menu del dia. W ich skład wchodzi pierwsze danie (do wyboru zupa albo sałatka), drugie danie (makaron, mięso) i deser lub napój (bebida). Do sałatek zwykle dodawany jest ocet.
Pije się przede wszystkim wino i piwo. W Hiszpanii życie towarzyskie prowadzone jest głównie wieczorami, kiedy robi się chłodniej. Wówczas Hiszpanie spotykają się ze znajomymi, robią zakupy, wypoczywają przy kieliszkach z sangrią, czyli lekkim i słodkim winem owocowym, czy kuflach złocistej cervezy.
Przepisy wjazdowe
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Do przekroczenia granicy z Hiszpanią uprawnia dowód osobisty lub paszport.