wNieznane.pl

Wenecja

Informacje o Wenecji



Wenecja (Venezia, Venetia) to miasto położone na północy Włoch nad Adriatykiem, jest stolicą regionu Wenecja Euganejska. Przez ponad tysiąc lat było stolicą niezależnej Republiki Weneckiej, która była jedną z morskich i handlowych potęg Morza Śródziemnego. Z okresu największego rozkwitu Republiki pochodzą liczne zabytki. Miasto uznawane jest za jedną z najcenniejszych wartości na liście światowego dziedzictwa.

Wenecja leży na 118 wysepkach wchodzących w skład archipelagu znajdującego się w samym środku laguny, która zamyka Zatokę Wenecką od strony zachodniej. Jej odległość od lądu wynosi 4 km, od otwartego morza 2 km; ma powierzchnię 7 km2. Miasto podzielone jest na 6 dzielnic: San Marco, Castello, Santa Croce, San Polo, Cannaregio i Dorsoduro. Z góry miasto wyglądem przypomina rybę.


Rys historyczny
Miasto na wyspie zostało założone w 452 roku. Głową państwa był doża Wenecji, czyli książę, wybierany w wyborach przez miejską arystokrację, sprawujący funkcję dożywotnio. Wenecja kontrolowała wybrzeża Adriatyku, Wyspy Egejskie, Kretę, Cypr, Korfu i inne wyspy. 
W 1797 r. Wenecja została zdobyta przez Napoleona. Po pokoju w Campo Formio została włączona do Austrii, a podczas Wiosny Ludów 17 marca 1848 r. odzyskała niepodległość. W XIX wieku Wenecja została włączona do nowo powstałego Królestwa Włoch.

 

Sezon turystyczny i pogoda
Wenecja ma klimat łagodny, średnia roczna temperatura wynosi 14,5 stopni Celcjusza. Latem jest ciepło - średnio w granicach ok. 25 stopni, choć oczywiście bywają również cieplejsze dni. Późną jesienią i w zimie poziom morza znacznie się podnosi i woda zalewa plac Św. Marka, nad którym pływają gondole, a piesi korzystają z drewnianych kładek ułożonych na placu i w Bazylice. Raz na jakiś czas zdarzają się powodzie, kiedy poziom wody na placu podnosi się nawet powyżej metra.

Do Wenecji najlepiej jechać w okresie od czerwca do końca września, kiedy jest najcieplej, niewiele dni deszczowych, a temperatura wody w lagunie sięga nawet 25 stopni.


Jedzenie i picie
Lokale w Wenecji oferują przede wszystkim kuchnię typowo włoską - pasty, makarony czy pizzę. Powszechne jest również spożywanie ryb i różnego rodzaju owoców morza. Można tu także spotkać typowe włoskie przystawki jak focaccia (rodzaj pieczywa, będącego podstawą pizzy) czy bruschetta (pieczywo z dodatkiem oliwy, warzyw, ziół). 

W barach i restauracjach króluje lokalne wino, wytwarzane w pobliskich winnicach. 

Czas wolny
W przerwach pomiędzy zwiedzaniem kolejnych zabytków Wenecji warto wybrać się w rejs po lagunie, na okoliczne wysepki, które kryją wiele ciekawych skarbów, czy też popłynąć na wyspę Lido, gdzie znajduje się kilkukilometrowa plaża. 


Przepisy wjazdowe

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Do przekroczenia granicy uprawnia dowód osobisty lub paszport.


Jak dojechać?

Z Polski do Wenecji można dojechać przede wszystkim samochodem lub samolotem. 

samochodem - odległość z Warszawy do Wenecji wynosi ok. 1300 km i prowadzi przez Czechy i Austrię. Jeżeli jednak nie chcemy płacić za autostrady, ta odległość zwiększa się do ok. 1500 km. Wówczas trasa prowadzi przez Niemcy i Austrię. 

 

samolotem - koszt bezpośredniego połączenia Warszawa - Wenecja to ok. 300 zł. Tego typu loty oferuje np. Alitalia. Można również polecieć tanimi liniami do Mediolanu, Bergamo czy Bolonii (nawet za 30 zł) i stamtąd dojechać do Wenecji samochodem, autokarem czy pociągiem.



Pogoda

Wenecja
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+29°  / +19°
Częściowe zachmurzenie
wiatr: ENE 6 km/h
ciśnienie: 1016 hPa
wilgotność: 58%
zachmurzenie: 27%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+29° C    /  +18° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: ENE 17 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+29° C    /  +19° C
Słonecznie
wiatr: E 5 km/h
opady: 0.0 mm/h