Informacje o Wiedniu
Wiedeń to stolica i największe miasto w Austrii. Położony jest nad Dunajem. Jest siedzibą nie tylko władz państwowych, ale także wielu różnych instytucji, oraz centrum kulturalnym i rozrywkowym. Może pochwalić się dużą liczbą zabytków, pałaców, galerii czy muzeów. Jego historyczne centrum w 2001 r. zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Rys historyczny
Wiedeń został założony około 500 p.n.e. jako osada celtycka. W 15 p.n.e. należał do Imperium Rzymskiego. Prawa miejskie uzyskał w roku 1221 r. i w tamtym okresie stanowił najważniejszy ośrodek środkowej części Europy, a także stolicę Świętego Cesarstwa Rzymskiego, Cesarstwa Austrii, a następnie Austro-Węgier. W roku 1918 stał się stolicą Republiki Austrii. Od połowy XVI wieku miasto rozpoczęło budowę umocnień z powodu ciągłego zagrożenia ze strony tureckiej. W XVI i XVII wieku, dwukrotnie zdołano odeprzeć ataki Turków, również dzięki pomocy ze strony Polski. W 1679 roku miasto dotknęła epidemia zarazy. Najlepszy okres miasto przeżywało od XVIII wieku. W tym okresie rozwinął się handel, przemysł, kultura i sztuka.
W 1938 roku do Wiednia wkroczył Adolf Hitler i nastąpiło przyłączenie Austrii do Rzeszy. W 1945 r. miasto odzyskano i ponownie Wiedeń został stolicą Austrii.
Sezon turystyczny i pogoda
Wiedeń leży w strefie umiarkowanego klimatu kontynentalnego. Pogoda jest łagodna, choć zimą zdarzają się silne mrozy, a latem upały. Nie trwają one jednak zbyt długo. Można wyodrębnić cztery wyraźne pory roku - wiosnę, lato, jesień i zimę. Zimą można spodziewać się opadów śniegu, latem często pada deszcz lub występują burze. Najzimniejszy miesiąc to styczeń i wówczas średnia temperatura wynosi od -2°C do 3°C. W lipcu średnia temperatura to 15-25°C. Do Wiednia najlepiej pojechać wiosną, latem i wczesną jesienią.
Jedzenie i picie
Ze względu na zróżnicowanie etniczne i kulturowe, Wiedeń jest jednym z tych miast, w których można spróbować potraw z niemal każdej części świata. Oczywiście mnóstwo jest tu również restauracji serwujących lokalne dania. Na ulicznych straganach można kupić tradycyjne kiełbaski w bułce - wurst. Serwowane są z musztardą ostrą lub słodką. Typowa austriacka potrawa to sznycel wiedeński (Wiener Schnitzel), który jest podobny do polskiego kotleta schabowego. Można ją spotkać dosłownie wszędzie. Warto spróbować również słynnych austriackich tortów i ciast, m.in. Apfelstrudel, czyli strudel jabłkowy. Pije się przede wszystkim lokalne piwa i wina, które są naprawdę smaczne.
Przepisy wjazdowe
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Do przekroczenia granicy uprawnia dowód osobisty lub paszport.