wNieznane.pl

Włochy Północne

Informacje



Włochy Północne to duży obszar kraju, bardzo bogaty pod względem turystycznym. Znaleźć tu można w zasadzie wszystko - miasta z mnóstwem zabytków (m.in. Werona, Padwa, Bolonia, Wenecja, Ferrara, Parma), wysokie góry i górskie jeziora (Jezioro Como, Jeioro Garda), a nieco dalej również piękne piaszczyste plaże i morskie wybrzeże (np. Cinque Terre czy plaże w okolicach Bolonii, np. w Rimini). 

 

Sezon turystyczny i pogoda

W tej części Włoch klimat jest zróżnicowany, ze względu na zróżnicowane ukształtowanie terenu. Klimat Północnych Włoch jest kształtowany przez włoskie Alpy i odznacza się długimi i chłodnymi zimami. Wiosną temperatura powietrza rośnie i można wtedy podziwiać niezliczone ilości kwitnących drzew owocowych. Średnia temperatura w styczniu wynosi poniżej 0 stopni w Alpach, a nieco powyżej 0 na południe od nich. Zimny, wiejący z północy wiatr tramontana powoduje spadki temperatury. Średnia temperatura w lipcu wynosi około 20 stopni na pogórzu Alp, nieco dalej są to temperatury rzędu ok. 25 stopni. Najwięcej opadów notuje się jesienią i zimą. Opady śniegu w Alpach mogą zdarzyć nawet już w połowie września. Najlepszy okres do wyjazdu do Włoch to maj-wrzesień.

 

Plaże

Warto pamiętać, że spora część włoskich plaż jest prywatna i za korzystanie z nich należy zapłacić. Wydzielone są również niewielkie fragmenty plaży publicznej. Wybrzeże we Włoszech jest bardzo zróżnicowane. Znaleźć tu można skały i plaże kamieniste (np. na Cinque Terre), ale również ogromne połacie plaż piaszczystych, np. w okolicach Rimini. Najpopularniejsze plaże północnych Włoch: wyspa Albarella, Rosolina (Rosolina Mare), Porto Tolle (Barricata), Bibione, Caorle, Cavallino, Eraclea, Jesolo, wyspa Lido, Chioggia (Sottomarina).

 

Jedzenie i picie

W kuchni dominują oczywiście potrawy lokalne - pasty, makarony, lasagne, pizza, włoskie pierożki itp., a także mięsa. Do posiłków najczęściej serwuje się wino, rzadziej piwo. 



Przepisy wjazdowe

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Do przekroczenia granicy uprawnia dowód osobisty lub paszport.