wNieznane.pl

Gibraltar

Porady i wskazówki



Jak dojechać na Gibraltar?

Z racji swojego położenia Gibraltar jest dosyć trudno dostępnym miejscem, i nie chodzi wcale o techniczną trudność dojazdu. Możliwości dostania się na Gibraltar są trzy: drogą powietrzną, drogą lądową i drogą morską. 

 

samolotem - z Polski nie latają na Gibraltar żadne linie, ale taką usługę oferują np. przewoźnicy z Wielkiej Brytanii - British Airways, Monarch, a latem również easyJet i Royal Air Maroc (loty z Tangeru)

 

statkiem - najłatwiej dopłynąć oczywiście z Tangeru (Maroko). Czas podróży - ok. 1-1,30 h

 

samochodem - niezależnie z której strony Hiszpanii zmierzamy, na końcowym etapie na Gibraltar prowadzi tylko jedna droga - od strony La Linea. Warto wiedzieć, że na kilka km przed granicą jest wytyczony specjalny pas do skrętu. Jego omijanie i próba wjeżdżania w ostatniej chwili nie uda się, bowiem pas oddzielony jest od pozostałych betonowymi barierami. 

Przekraczanie granicy - procedury, czas oczekiwania

Nie ma praktycznie żadnych ograniczeń przy przekraczaniu granicy drogą lądową. Przejście dostępne jest bezpłatnie dla pieszych, rowerzystów, skuterów, motorów, aut, busów, autokarów. Czynne jest non stop. Nie ma również ograniczeń przy przekraczaniu granicy samochodem z wypożyczalni. 

 

Do wjazdu na teren Gibraltaru niezbędne jest posiadanie aktualnego dokumentu tożsamości - może to być paszport lub dowód osobisty. Bardzo często zdarza się, że dokumenty te nie są sprawdzane przez straż graniczną. W przypadku wjazdu z dziećmi, należy liczyć się z koniecznością ich okazania. Dodatkowa kontrola (np. wywożonych przedmiotów) odbywa się sporadycznie. 

 

Najczęściej zadawanym pytaniem jest, jak długo będę czekać na przekroczenie granicy? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, bo sytuacja jest złożona. Wielu z nas słyszało o mitycznych wielogodzinnych korkach i jest w tym część prawdy. Warto wiedzieć, że wielu Hiszpanów codziennie dojeżdża na Gibraltar do pracy i wieczorem z niego wraca, w związku z czym w godzinach szczytu na pewno czas oczekiwania się wydłuża. Znaczna grupa przekracza jednak przejście pieszo. Dodatkowo, tuż za przejściem granicznym znajduje się pas startowy lotniska, który należy przeciąć. Jeśli więc startuje lub ląduje samolot, trzeba będzie odczekać kilka/kilkanaście minut na czerwonym świetle. Oczywiście latem ruch jest znacznie większy niż zimą, ze względu na turystów, i będą się tworzyć korki. 

Należy założyć, że średnio taka procedura potrwa 1-2 godziny. Kilkakrotnie wjeżdżaliśmy na Gibraltar zimą - za każdym razem w czasie krótszym niż godzina. Poza godzinami szczytu raczej nie oczekuje się na wyjazd, ale zdarza się, że i tu trzeba poczekać godzinę. 

 

Dobrze jest również śledzić aktualną sytuację na linii Gibraltar (UK) - Hiszpania. W wyniku spięć politycznych i gospodarczych, w 2013 r. Hiszpanie okresowo wprowadzili szczegółową kontrolę osób przekraczających granicę, dzięki czemu czas wjazdu wydłużył się do ośmiu godzin... To jednak sytuacje wyjątkowe. 

Czym zwiedzać Gibraltar i Upper Rock?

Kolejne ważne pytanie, to czym zwiedzać Gibraltar? Jedni powiedzą, że własnym autem, inni że komunikacją miejską czy pieszo, a jeszcze inni wskażą na pośredników turystycznych. Warto pamiętać, że Gibraltar jest stosunkowo mały, ale położony na kilku poziomach i zwiedzanie pieszo jest bardzo męczące. 

 

Na pewno najtrudniejszą i często niezbyt komfortową będzie opcja zwiedzania własnym samochodem. Uliczki na Gibraltarze są wąskie, najczęściej zastawione dodatkowo parkującymi samochodami i skuterami, kręte i nierzadko poprowadzone stromo do góry, co może sprawiać kłopot mniej doświadczonym kierowcom. 

Upper Rock

Wjazd na Upper Rock (Skałę Gibraltarską) dozwolony jest własnym samochodem, jednak w okresie letnim, ze względu na dużą liczbę turystów, zdarza się, że wprowadzane są w tej kwestii ograniczenia. Warto również wiedzieć, że autem nie wjeżdża się na samą górę, a jedynie mniej więcej do połowy wysokości skały! Potem pozostaje wspinanie po ogromnej liczbie schodków lub odpuszczenie niektórych atrakcji. 

 

Wszędzie mogą natomiast wjechać upoważnione busy turystyczne. Z usług pośredników można skorzystać już na dole, w mieście, albo np. przy wjeździe na Upper Rock, przy Jewish Gate. 

 

Inna opcja to wjazd na sam szczyt kolejką linową. Problem polega jednak na tym, że od stacji kolejki trzeba dalej poruszać się pieszo, przy czym np. do St. Michael's Cave jest ok. 900 m w jedną stronę, a do Great Siege Tunnels aż 1,6 km! Można oczywiście wykupić przejazd kolejką tylko na górę, a potem schodzić pieszo, ale i tak wiąże się to z przejściem kilku kilometrów, co w przypadku podróży z dziećmi może być problematyczne. 

Punkty widokowe

Przy dobrej pogodzie z Upper Rock roztacza się doskonały widok zarówno na cieśninę, na Hiszpanię, jak i na Góry Atlas w Afryce. Zatokę Gibraltarską, Algeciras i część Hiszpanii najlepiej widać z kolejki linowej lub jej stacji pośredniej i górnej. Widok na Hiszpanię i Morze Śródziemne dostępny jest od strony Great Siege Tunnels. Z kolei zarys Afryki i Cieśninę Gibraltarską obserwować można od strony Europa Point, np. ze Spur Battery. 

Małpy, czyli magoty gibraltarskie

Upper Rock zamieszkuje obecnie ok. 250 małp, magotów gibraltarskich. Chociaż małpki zwykle wyglądają słodko i niegroźnie, trzeba pamiętać, że są to dzikie zwierzęta, które potrafią być agresywne. Rozpuszczone przez turystów małpki nierzadko wskakują na samochody, próbują wejść do środka przez otwarte okna, wyrywają ludziom z rąk jedzenie, picie czy nawet torebki! Mimo że w wielu miejscach zamieszczono specjalne ostrzeżenia, funkcjonuje również bezwzględny zakaz dokarmiania małp, ludzie notorycznie je ignorują, narażając się np. na bardzo bolesne ugryzienia. Próby dotykania czy przytulenia małp mogą się skończyć tym, że zwierzę wskoczy komuś na głowę, powodując obrażenia!

Plaże

Na Gibraltarze wypoczywać można na trzech plażach - Catalan Bay, Sandy Bay i Eastern Beach. Wszystkie znajdują się za skałą, od strony Morza Śródziemnego, są piaszczyste i dobrze zagospodarowane. Droga do nich prowadzi od strony La Linea i Hiszpanii. 

Ruch drogowy, parkowanie

Mimo że Gibraltar formalnie należy do terytorium Wielkiej Brytanii, obowiązuje tu ruch prawostronny. Miejsc parkingowych jest mało i zwykle płatne albo przeznaczone wyłącznie dla mieszkańców. 

Euro czy funty?

Teoretycznie walutą obowiązującą na Gibraltarze jest funt gibraltarski, jednak jego kurs jest niemal identyczny jak kurs brytyjskiego funta szterlinga. Ceny na Gibraltarze podane są w funtach, a czasami także w euro, jednak przelicznik zwykle nie jest korzystny. Przy wjeździe na Upper Rock opłatę można uiścić także w euro.




Pogoda

Gibraltar
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+23°  / +19°
Słonecznie
wiatr: ENE 16 km/h
ciśnienie: 1018 hPa
wilgotność: 63%
zachmurzenie: 14%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+26° C    /  +18° C
Słonecznie
wiatr: ENE 6 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+24° C    /  +19° C
Słonecznie
wiatr: ENE 21 km/h
opady: 0.0 mm/h