Ateny rzymskie
Ateny rzymskie to przede wszystkim Agora rzymska z marmurową Wieżą Wiatrów, a także Łuk Hadriana i Świątynia Zeusa Olimpijskiego.
Agora Rzymska wytyczona została przez Juliusza Cezara i Oktawiana Augusta w okolicy Akropolu i Agory greckiej. Obecnie w tym miejscu organizowane są wydarzenia kulturalne i koncerty. Za czasów panowania cesarza Hadriana plac został wyłożony marmurowymi płytami, a prowadziły do niego propyleje, których fasadę stanowiła Brama Ateny Rządzącej Miastem.
Na terenie agory w dobrym stanie zachowała się Wieża Wiatrów. W czasach starożytnych używana jako zegar miejski i wiatrowskaz. Każdy jej bok jest ozdobiony płaskorzeźbą jednego z ośmiu bogów wiatru: Boreasza dmącegow muszlę, Kajkiasza pozbywający się gradu z tarczy, Apeliotesa niosącego pszenicę i owoce, Eurosa przyzywającego huragan, Notosa odwracającego urnę i przyzywającego deszcz, Lipsa dmuchającego w żagle statku, Zefira rozrzucającego kwiaty i Skirona niosącego naczynie z węglem drzewnym. Ma 9 zegarów słonecznych. W czasach późniejszych wieża pełniła funkcję dzwonnicy, a także była miejscem zamieszkania dla tańczących derwiszów.
Niedaleko znajdują się ruiny Biblioteki Hadriana z II w., która nie przetrwała do czasów obecnych. W XIX w. mieściły się tu wojskowe koszary.
Świątynia Zeusa Olimpijskiego powstała w 131 r. p.n.e. i była największą grecką świątynią. W czasach swojej świetności miała 104 kolumny, z których do czasów obecnych zachowało się tylko 15. W jej wnętrzu znajdowały dwię dwa posągi - Zeusa i cesarza Hadriana.
Łuk Hadriana miał oddzielać Ateny antyczne od rzymskich. Z jednej strony łuku widnieje napis "Tu są Ateny, dawne miasto Tezeusza", natomiast z drugiej "Tu jest miasto Hadriana, a nie Tezeusza".
Pokaż Ateny rzymskie na większej mapie