Athos
Athos (Agio Oros) jest trzecim i najdalej wysuniętym na wschód z "palców" Chalkidiki. to najbardziej górzysta część półwyspu. Poza najbliżej położoną miejscowością Ouranoupolis, jest w zasadzie niedostępny dla turystów. Mieści się tu bowiem monastyczna republika, która składa się z 20 klasztorów. Nazwa oznacza "święta góra".
Kobiety nie mają wstępu do klasztoru, mężczyźni muszą natomiast wcześniej ubiegać się o zezwolenie. Dodatkowo, liczba odwiedzających jest ograniczona. Nie ma jednak przeszkód, by oglądać półwysep i klasztory ze statku wycieczkowego, kursującego z Ormos Panagias.
Na północnym krańcu półwyspu Athos leży miejscowość Ouranoupolis. Warto tu zobaczyć pochodzącą z XIV w. wieżę w porcie, pochodzącą z czasów, kiedy i tu były klasztory. Miasto zostało ponownie zasiedlone w 1922 r., kiedy następowała wymiana ludności pomiędzy Grecją i Turcją. Przez długi czas do Ouranoupolis można było dostać się wyłącznie drogą morską.
Miejscowość słynie ze świeżych ryb i owoców morza. Warto również spróbować produkowanego na Athos wina. Przy Ouranoupolis położonych jest 5 niezamieszkałych wysepek.