Petralona
Jaskinia Petralona jest jedną z tysięcy jaskiń, jakie istnieją na terenie Grecji. Ocenia się, że kraj jest drugim po Chinach z największą liczbą jaskiń na świecie. Kilka tysięcy z nich dokładnie zbadano, a część udostępniono do zwiedzania. Petralona została odkyta stosunkowo późno, bo dopiero w 1959 r. Odnalazł się pewien wieśniak, który poszukiwał wody.
Pierwsze badania jaskini miały miejsce do 1964 roku i wykazały dużą liczbę komór i korytarzy z licznymi formacjami skalnymi i oczkami wodnymi.
Poza wartościami wizualnymi, jaskinia jest ważna również z innego względu. Tutaj bowiem w 1960 r. odnaleziono czaszkę prymitywnego człowieka, który żył około 200 000 lat temu, co oznacza, że jest najstarszym świadectwem obecności człowieka w Grecji. Oprócz czaszki, odkryto szczątki różnych zwierząt, a także narzędzia i przedmioty codziennego użytku. Można je oglądać w zbudowanym obok jaskini muzeum.
Badania prowadzono do roku 1976, a trzy lata póżniej jaskinia została otwarta dla zwiedzających. Zajmuje ona powierzchnię 10400 metrów kwadratowych, długość korytarzy wynosi około 2000 metrów i ma stałą temperaturę przez cały rok ok. 16-17 stopni. Dla turystów dostępny jest jedynie niewielki, ale bardzo ciekawy fragment jaskini.
W jej wnętrzu nie wolno robić zdjęć.