Fira i Firostefani
Fira (Thira) jest stolicą Santorini. Położona jest w zachodniej części wyspy, ok. 10 km od głównego portu, Athinios. Miejscowość zbudowano na zboczu wygasłego wulkanu, na wysokości 260 metrów. Znajdziemy w niej typową zabudowę archipelagu Cyklad - białe budynki z błękitnymi elementami, np. drzwiami, położone przy wąskich brukowanych uliczkach.
Fira to przede wszystkim galerie sztuki i eleganckie sklepiki. Chociaż miasteczko na stałe zamieszkuje niespełna 2000 osób, każdego dnia ogromne statki wycieczkowe dowożą tysiące turystów, którzy dosłownie zalewają Firę. O każdej porze dnia jest tu tłoczno i gwarno. Pusto robi się dopiero wieczorem, kiedy statki odpływają.
Warto zwrócić uwagę na kilka tutejszych kościołów, np. Agios Minas, katedrę Ipapanti, klasztor Panagia ton Dominikanidon, Panagia tou Rodariou. Są tu również muzea, m.in. Muzeum Archelogiczne, gdzie zobaczyć można znaleziska z osady Akrotiri, a także Megaron Gyzi Muzeum z kolekcją zdjęć Firy przed i po trzęsieniu ziemi w 1956 roku.
U podnóża miejscowości znajduje się stary port, który przez lata był głównym portem Santorini. Obecnie cumują tu wyłącznie statki wycieczkowe. Do portu można zejść po kamiennych schodach, zjechać na grzbiecie osiołka lub kolejką linową (oznakowana jako cable car, 4 euro w jedną stronę).
Firostefani to miejscowość położona nieopodal Firy. Jest tu znacznie spokojniej niż w stolicy, wioska oferuje też spektakularne widoki na Firę oraz wysepkę Palea Kameni z kraterem wulkanu.
Pomiędzy miejscowości Firostefani i Imerovigli leży Klasztor Agios Nikolaos, założony w 1651 r. Na jego terenie znajduje się muzeum folkloru oraz kościelne muzeum z rzadkich ikon bizantyjskich.