Ruiny minojskiego miasta
Ruiny minojskiego miasta Akrotiri znajdują się w pobliżu miejscowości o tej samej nazwie. Stanowisko przez wiele lat było zamknięte dla odwiedzających. Ponownie otwarto je w 2012 r. W 2005 r. doszło w tym miejscu do tragedii - drewniana część osady przewróciła się, przygniatając brytyjskiego turystę.
Wykopaliska rozpoczęto w drugiej połowie XIX w. Prace prowadzone były przez ok. 100 lat. Archeolodzy uważają, że pierwotne miasto zostało zbudowane ok. 4500 r. p.n.e., ale w XVII w. przed naszą erą zostało zniszczone przez trzęsienie ziemi. Na jego ruinach powstało nowe miasto, które ucierpiało w wyniku wybuchu wulkanu. Przypuszcza się, że ludność zdążyła opuścić wyspę przed erupcją, bowiem podczas wykopalisk nie odkryto ciał. Nie odkopano również wielu cennych przedmiotów, co pozwala założyć, że mieszkańcy zabrali ze sobą rzeczy osobiste.
Miasto było bardzo rozbudowane - zabudowa była gęsta, ściany ozdabiano freskami, a oprócz domów, były magazyny i place. Pył wulkaniczny i popiół całkowicie pokryły miasto, dzięki czemu przetrwało ono wieki niemal nienaruszone. Obecnie ruiny przykryte są dachem, a pomiędzy budynkami chodzi się po drewnianych podestach. Wstęp jest płatny 5 euro. Naprzeciwko wejścia znajduje się duży płatny parking (3 euro za samochód osobowy).