Xewkija
Wysokość: 75 metrów, obwód: 85 metrów, aga: 45 ton. Jaki obiekt osiąga tak okazałe wymiary? Mowa o kopule kościoła św. Jana Chrzciciela w Xewkiji. Kościoła doskonale widocznego z kilku kilometrów! To nie tylko symbol miasta, ale również istotne miejsce na mapie Gozo. Początki obecnej świątyni sięgają 1951 roku, kiedy to rozpoczęto pierwsze prace przebudowy dotychczasowego kościoła, który był niewystarczający na potrzeby lokalnej społeczności. Trud, serce, a także hojność mieszkańców doprowadziły do szczęśliwego finału 20 lat później. Zakończenie prac nad kopułą nastąpiło 24 czerwca 1971 roku. Obecnie można podziwiać panoramę Gozo prosto z owej kopuły.
Równie istotne są wnętrza świątyni. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na kamienną rzeźbę, pochodzącą jeszcze ze starego kościoła z połowy XVII wieku, która znajduje się w swym oryginalnym miejscu. Wzrok wiernych przykuwają również ołtarze – marmurowy z XVII w. oraz główny wyrzeźbiony ze słynnego marmuru w Carrarze. Swą obecność zaznaczyli również lokalni artyści, tworząc artystyczne kaplice (Guze Galea), drewniany posąg św. Jana Chrzciciela (Paul Azzopardi), malowidła (Chev. Paul'a Camilleri Cauchi) czy posągi "Chrystusa niosącego krzyż” oraz "Zmartwychwstanie” wykonane przez rzeźbiarza Alfreda Camilleri Cauchi.
Xewkija leży w pobliżu trasy z portowego Mgarr w stronę Victorii (Rabatu). Zdecydowanie warto odbić z głównej szosy, żeby móc podziwiać nie tylko wnętrza, ale również roztaczający się z kopuły widok na całe Gozo.