Błękitny Meczet
Błękitny Meczet to obok Hagia Sophia jedna z najbardziej okazałych budowli dzielnicy Sultanahmet. Imponuje rozmachem oraz rozmiarami, co jednocześnie miało nawiązywać do zbudowanej po sąsiedzku ponad 1000 lat wcześniej świątyni. Konkurowanie z Ayasofya, a nawet jej zdetronizowanie pod każdym względem, było zamysłem Sułtana Ahmeta I. Był to rok 1609, a sam sułtan miał... zaledwie 19 lat. Czy się udało?
Na pewno świątynia miała swoją rangę. To za sprawą dogodnego położenia względem pałacu Topkapi. Zresztą nawet w momencie przeniesienia siedziby sułtana do pałacu Dolmabahce meczet wciąż był ważny w czasach Imperium Osmańskiego.
Meczet znajduje się na rozległym placu otoczonym murami. Przed głównym wejściem do świątyni usytuowano midhę, czyli formę studni, przy której wierni obmywają nogi. "Blue Mosque” niewątpliwie robi wrażenie - te wszystkie okna (260), ogromna przestrzeń do modlitwy, łuki, kolorowe ściany, na których dominują odcienie błękitu. To za sprawą 21 tysięcy kafelków. Do tego kolumny, półkola, kopuła. To wszystko jest naprawdę piękne i na osobach, które nigdy nie miały styczności z innymi religiami oraz świątyniami, może zrobić efekt "wow!”. W tym całym oczopląsie warto zwrócić uwagę na centralną część zwaną mihrab. W niej znajduje się fragment świętego czarnego kamienia z Kaaby w Mekce.
To co ważne, to fakt, iż Błękitny Meczet nadal pełni funkcję świątyni. Codziennie odbywają się w nim modlitwy, co nie zmienia faktu, iż jest dostępny również dla turystów. Przed wejściem należy zdjąć obuwie i dopiero postawić stopę na dywanie. Bez obaw, na buty otrzymamy plastikową siatkę. W przypadku osób zbyt skąpo odzianych istnieje ryzyko nie wpuszczenia lub otrzymają one specjalne chusty do zakrycia ramion.
Pokaż Stambuł na większej mapie